Moda na dbanie o zdrowie i sylwetkę stała się tyle powszechna, ile bardzo popularna, ale oczywiście to zdecydowanie słuszny kierunek. Początek z treningiem nie należy do łatwych, gdyż wtedy nie wiesz, jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia. Możliwe, że bez pomocy eksperta będziesz sobie szkodzić tym, co robisz. Pomóc Ci może trener personalny. Czym dokładnie się on zajmuje? Czy opłaca się zostać takim specjalistą?

Kto może zostać trenerem personalnym?

Według danych Polskiego Związku Trenerów Personalnych zawód ten jest wykonywany przez około 30 tys. osób, z czego zdecydowana większość pracuje jako tzw. wolni strzelcy. To oznacza, że nie są zatrudnieni na etacie, np. na siłowni, tylko zdobywają klientów na własną rękę lub ewentualnie współpracują z siłowniami. W okresie pandemii duża część takich specjalistów była zmuszona do prowadzenia treningów dla klientów w małych, domowych salach. Natomiast obecnie zajęcia odbywają się już głównie na przystosowanych do nich miejscach. W Polsce wiele się robi, aby zachęcać do aktywności. Sposobem na to są m.in. karty Multisport oferowane pracownikom przez firmy.

Możliwość skorzystania z usług trenera personalnego jest cenna przede wszystkim dla każdego, kto nie miał jeszcze do czynienia z treningiem i nie wie, jak ćwiczyć, aby robić to poprawnie. Ponadto takie usługi są dobrym pomysłem w przypadku tych, którym zależy na osiągnięciu określonego efektu, a nie potrafią zaplanować odpowiedniego zestawu ćwiczeń tak, aby zrealizować cel.

Trener personalny zgodnie z ust. z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie i rozp. MPiPS z dn. 7 sierpnia 2014 r. ws. klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania musi:

 • być pełnoletni;
 • okazać zaświadczenie o niekaralności m.in. w zakresie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece, wolności seksualnej i obyczajności;
 • mieć co najmniej średnie wykształcenie;
 • mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie – konieczne jest ukończenie kursu trenera osobistego i otrzymanie certyfikatu.

Przy czym jednak dotyczy to wykonania zawodu trenera w związkach sportowych. Trener personalny nie jest zawodem regulowanym, ale oczywiście warto, aby taka osoba miała jak największe doświadczenie i kwalifikacje.

Jeśli szukasz dla siebie właściwego specjalisty, to koniecznie zweryfikuj, czy aby na pewno ma on odpowiednie kwalifikacje. W przypadku gdy nie może ich potwierdzić, nie podejmuj z nim współpracy. Pamiętaj, że wykonywanie ćwiczeń nieprawidłowo czy ich nieodpowiednie dobranie wiąże się z ryzykiem doprowadzenia do problemów zdrowotnych.

Natomiast jeśli chcesz zostać trenerem personalnym, to zbuduj jak największe doświadczenie. Oczywiście ważne jest to, że od lat ćwiczysz i sam wcześniej rozwijałeś sylwetkę pod okiem specjalisty, ale to nie wszystko. Powinieneś również wiedzieć, jak to wygląda z drugiej strony i rozpocząć prowadzenie treningu dla zainteresowanych dopiero, kiedy będziesz odpowiednio do tego przygotowany. Organizowanie planu aktywności wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności za ewentualne wypadki i kontuzje.

Jakie są obowiązki trenera personalnego?

Zadania, które będzie wykonywać taki specjalista, są uzależnione przede wszystkim od roli, którą będzie odgrywać w danej pracy. Natomiast ogólnie do jego obowiązków należą lub mogą należeć:

 • przygotowywanie planów treningowych;
 • obserwowanie poprawności wykonywania ćwiczeń;
 • przygotowywanie dla trenujących instruktażu co do poprawności korzystania z poszczególnych przyrządów i urządzeń do ćwiczeń;
 • analiza składu ciała;
 • prowadzenie zajęć grupowych;
 • doradztwo w zakresie żywienia i suplementacji.

Dodatkowe obowiązki mogą wynikać z umowy zawartej z siłownią, w której pracuje dany specjalista.

Uwaga: wprawdzie nie ma obowiązku zawarcia przez takiego eksperta polisy OC, która chroniłaby go przed odpowiedzialnością, jeśli popełni błędy, ale zdecydowanie warto to zrobić. Im wyższa jest suma gwarancyjna takiej polisy, tym lepiej. Dzięki tej ochronie trener personalny może uniknąć odpowiedzialności finansowej, jeśli w wyniku jego działania związanego z wykonywanym zawodem ktoś poniesie szkodę.

Ile zarabia trener personalny?

Zarobki tego specjalisty są uzależnione od kilku czynników. Znaczenie ma wielkość miasta, w którym pracuje. Kolejna kwestia to jego doświadczenie, popularność. Zarobki trenerów personalnych zależą również od tego:

 • Czy jest to specjalista zatrudniony na siłowni, który otrzymuje jedynie prowizję od każdej godziny pracy.
 • Czy jest to freelancer, który sam prowadzi trening, a klubowi płaci jedynie za możliwość korzystania ze sprzętu.
 • Czy trening odbywa się w dużym, popularnym, solidnie wyposażonym klubie czy w małej, osiedlowej siłowni.

I tak docelowo godzina aktywności z trenerem kosztuje od 50 do 200 zł. Z tego względu trudno wyliczyć, ile wynoszą przeciętne zarobki takich specjalistów. Trener personalny, który niedawno zaczął karierę, zarobi od 3 do 5 tys. zł. Najlepsi, popularni eksperci, a szczególnie ci, którzy pracują ze znanymi osobami, mogą liczyć na bardzo wysokie dochody, rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, ale chodzi o trenerów z dorobkiem.

Czy jest praca dla trenerów personalnych?

W portalu pracy GoWork ofert dla takich specjalistów jest dosłownie kilka. Natomiast jeśli sprawdzimy większe miasta, np. Poznań, to takich propozycji nie ma w ogóle: https://www.gowork.pl/praca/poznan;l. To nie oznacza, że nie warto próbować odnaleźć się w tym zawodzie. Często tacy eksperci znajdują zatrudnienie poprzez bezpośredni kontakt z siłownią, na której na co dzień trenują, bez przechodzenia przez standardową rekrutację. Mimo wszystko jednak warto obserwować pojawiające się oferty, gdyż można trafić na perełki z bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem. Obecnie są dostępne i takie, gdzie proponowana pensja dochodzi do 9 tys. zł. Wymagane jest m.in. wykształcenie kierunkowe lub ukończony kurs Instruktora Ćwiczeń Siłowych lub Trenera Personalnego i doświadczenie w zawodzie.

Kategorie: Wiadomości