Ryk tysięcy gardzieli, kibicowskie przyśpiewki i niezapomniane emocje podczas dopingowania ukochanej drużyny – te rzeczy towarzyszą pasjonatom sportu podczas wielkiego dla nich wydarzenia, jakim jest oglądanie zmagań na żywo. Miejscem, gdzie wielotysięczne tłumy mogą spotkać się w jednym miejscu i wspólnie cieszyć się ze sportowego święta są stadiony. Które z nich są w stanie pomieścić najliczniejszą grupę kibiców? Oto lista 10 największych stadionów sportowych w Polsce!
1. Stadion Narodowy w Warszawie: 58 500 miejsc
Stadion Narodowy został wybudowany specjalnie z myślą o Euro 2012 na miejscu dawnego Stadionu X-lecia na prawym brzegu Wisły. Co prawda oficjalnie został otworzony 29 stycznia 2012 roku, ale już zdążył stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy. Rozgrywane są tam przede wszystkim mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej, zawody lekkoatletyczne i żużlowe, koncerty wielkich gwiazd, rozmaite wydarzenia charytatywne. Tam też odbywał się szczyt NATO w 2016 roku, a także mecz siatkarski Polska-Serbia inaugurujący Mistrzostwa Świata 2018.
2. Stadion Śląski w Chorzowie: 55 211 miejsc
Stadion Śląski to święte miejsce dla wszystkich fanów futbolu. Potężny obiekt został oddany do użytku w 1956 roku i od tego czasu gościł dziesiątki razy na swojej płycie reprezentację Polskę, również w okresie jej największej świetności. Do czasu wzniesienia Stadionu Narodowego w Warszawie, był największym tego typu obiektem w naszym kraju. W latach 2009-2017 dokonano wielkiej rewitalizacji Stadionu Śląskiego. Obiekt stał się dzięki temu nowoczesny i dopasowany do wszelkich standardów, jakie stawia XXI wiek. Dzisiaj, gości mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej, a także zawody lekkoatletyczne, żużlowe, imprezy muzyczne, a okresowo również inne masowe wydarzenia.
3. Stadion Miejski we Wrocławiu: 44 308 miejsc
Wrocławski stadion został zbudowany z myślą o Euro 2012, jego oficjalne otwarcie nastąpiło 8 września 2011 roku. Położony jest w pewnym oddaleniu od centrum Wrocławia – siedem kilometrów od rynku staromiejskiego, zaraz przy autostradzie A8. Stadion dzisiaj użytkowany jest przez lokalny zespół Śląsk Wrocław, który na co dzień gra w Ekstraklasie. Równocześnie, wrocławski obiekt pozostaje więc największym spośród stadionów wykorzystywanych na potrzeby polskiej ligi. Oprócz tego, wielokrotnie rozgrywała na nim mecze reprezentacja, odbywają się tam również masowe wydarzenia muzyczne.
4. Stadion Energa Gdańsk: 43 615 miejsc
Charakterystyczny, złoty obiekt w Gdańsku również został zbudowany na rozgrywane w Polsce i na Ukrainie Euro 2012. Podobnie jak obiekt we Wrocławiu, wzniesiony został całkowicie od podstaw. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 14 sierpnia 2011 roku. Dzisiaj jest największym stadionem Polski północnej, a także domowym obiektem tamtejszej Lechii Gdańsk. Dotarcie na stadion ułatwia kibicom położona obok stacja SKM, która uruchamiana jest specjalnie w dni meczowe. Stadion wykorzystywany jest także na potrzeby reprezentacji Polski, a czasami również do rozgrywek innych niż piłka nożna dyscyplin.
5. INEA Stadion Poznań: 42 837 miejsc
Historia poznańskiego stadionu przy ulicy Bułgarskiej sięga 1968 roku, kiedy rozpoczęto jego budowę – ukończono ją w 1980. Obiekt znacznie przebudowano i zmodernizowano z myślą o Euro 2012 – m.in. zadaszono trybuny. Na powrót otwarto go 20 września 2010 roku. Dzisiaj jest to jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce. Rozgrywa tam swoje mecze w Ekstraklasie Lech Poznań, a czasami także reprezentacja Polski. Odbywają się tam także liczne masowe wydarzenia muzyczne.
6. Stadion Miejski w Krakowie: 33 130 miejsc
Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Krakowie położony jest w bezpośredniej bliskości centrum miasta. Oddano go do użytku w maju 1953 roku, ale dzisiejsza, zmodernizowana konstrukcja to efekt przebudowy przeprowadzonej w latach 2004-2011. Stadion kilkunastokrotnie gościł reprezentację Polski w piłce nożnej, a na co dzień jest siedzibą jednego z najbardziej utytułowanych klubów w naszym kraju – Wisły Kraków rozgrywającej swoje mecze w Ekstraklasie. Tylko Błonia – wielka łąka – odgradza obiekt od stadionu odwiecznego rywala Wisły – Cracovii.
7. Stadion Wojska Polskiego w Warszawie: 30 967 miejsc
Stadion Wojska Polskiego przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie to najstarszy obiekt w prezentowanym zestawieniu. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 9 sierpnia 1930 roku! Dzisiejszy monumentalny stadion to jednak efekt potężnej przebudowy w latach 2008-2010, w którym nadano obiektowi europejskich standardów. Stadion jest obiektem domowym jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce, wielokrotnego mistrza naszego kraju – Legii Warszawa. Czasami rozgrywane są tutaj także masowe wydarzenia kulturalne, muzyczne czy religijne.
8. Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu: 24 563 miejsc
Pierwszy stadion w tym miejscu został uroczyście otwarty 2 września 1934 roku, nazwany wówczas został imieniem Adolfa Hitlera, a mecze rozgrywała tam czasami niemiecka reprezentacja narodowa. Po wojnie, stadion trafił do Polski stając się domowym obiektem Górnika Zabrze, jednego z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w naszym kraju, który nadal gra w najwyższej klasie ligowej, a więc w Ekstraklasie. Od 2011 roku stadion jest modernizowany – w 2016 roku powiększono go do pojemności 24 563 miejsc, a docelowo ma to być nawet 31 871!
9. Stadion Miejski w Białymstoku: 22 386 miejsc
Pierwszy stadion w tej lokalizacji został otwarty w 1971 roku, początkowo służył miejscowej Gwardii Białystok. Obiekt był mało imponujący i raczej zaniedbany. Ten stan rzeczy udało się zmienić dzięki dobrym występom grającej na stadionie Jagielloni Białystok. Z pieniędzy klubowych rozpoczęły się modernizacje obiektu. W latach 2008-2014 postawiono natomiast całkowicie nowy stadion o dzisiejszej pojemności ponad 22 tysięcy miejsc z zadaszonymi trybunami, nowoczesnymi salami konferencyjnymi oraz pobliskim boiskiem treningowym.
10. Stadion im. Zdzisława Krzysztofiaka w Bydgoszczy: 20 247 miejsc
Obiekt został zbudowany w latach 1957-1960, ale dzisiejszy wygląd zawdzięcza przede wszystkim gruntownej przebudowie w latach 2007-2008. Stadion jest domowym obiektem Zawiszy Bydgoszcz, która w latach swoich świetności grywała w Ekstraklasie. Obiekt przede wszystkim jest jednak wykorzystywany do organizacji mityngów lekkoatletycznych – odbywają się tam mistrzostwa krajowe, a także zawody międzynarodowe.