Żeby hodowca marihuany mógł cieszyć się pięknymi i obfitymi zbiorami, swoją historię musi zacząć od niepozornych nasion. Każde nasiono konopi to już genetycznie zapisana historia i cechy. I chociaż nasiona konopi wyglądają banalnie, odpowiednia troska o nie będzie kluczem do powodzenia całej operacji.

Gdzie kupić dobre nasiona marihuany?

Prosta i zarazem logiczna wydaje się idea, kupując dobrej jakości nasiona, można oczekiwać satysfakcjonujących plonów, prawda. I dotyczy to wielu roślin, odmian – nie tylko konopi siewnych czy indyjskich. Obecnie na konopnym rynku mamy mnóstwo seedbanków, sklepów oferujących nasiona konopi. Niestety, zapewne część z nich sprzedaje nasiona słabej jakości, a to przełoży się na słabe sadzonki i potem plony. Zatem, czym powinny się charakteryzować dobrej jakości nasiona marihuany – a właściwie pytanie powinno brzmieć, jak powinno się dbać o nasiona, by miały jak najwyższą jakość?

Sprawdź najlepsze szczepy na hemplo.pl i zamawiaj online!

Istotne parametry to:

  • Miejsce przechowywania nasion – magazyny/ wilgotność (miejsca takie powinny być suche, bowiem nadmierna wilgotność przyczynia się do rozpoczęcia procesu kiełkowania, co całkowicie dyskwalifikuje nasiona do użytku).
  • Ciemność – nasiona najlepiej by były przechowywane w ciemnych magazynach, pomieszczeniach, pojemnikach – światło wyzwala procesy kiełkowania.
  • Temperatura – w przypadku nasion konopi wskazana jest ok. 10 st. Celsjusza, większa, jak ww. parametry, może pobudzić procesy życiowe.

Rodzi się w tym momencie pytanie, jeżeli sam nie jesteś właścicielem magazynu z nasionami, skąd możesz mieć pewność, w jakich warunkach były przechowywane? Nie masz, niestety, żadnej pewności. Warto zatem czytać opinie użytkowników o sklepach, bankach nasion. Podpowiadamy, że użytkownicy polecają m.in. takie sklepy z nasionami, jak: Nasiona Marihuany, Tanie sianie, Green Seeds czy Royal Queen Seeds lub na Hemplo

Musisz też wiedzieć, jakich nasion szukasz. Dostępne są na rynku odmiany automatyczne (autokwitnące), feminizowane (żeńskie rośliny), sezonowe czy regularne. Dla początkującego hodowcy najkorzystniejszym wyborem będą odmiany automatyczne feminizowane.

Kupiłeś nasiona i…co dalej?

UWAGA: Sam zakup nasion w praktyce nie jest nielegalny – nasiona są sprzedawane jako kolekcjonerskie. Ale już uprawa/ kiełkowanie nasion konopi indyjskich jest zakazane. Artykuł ma wyłącznie informacyjny charakter!

Kupiłeś nasiona, brawo. Pierwszy krok za tobą. Obejrzyj je dokładnie, czy nie widać na nich uszkodzeń, pęknięć, pleśni itp.

Od czego zacząć i jakie mamy metody na kiełkowanie nasion marihuany? O tym poniżej.

Kiełkowanie – od tego zaczyna się historia twojej uprawy

nasiono

Najprostszy sposób na wysianie nasion to po prostu wrzucenie ich do szklanki wypełnionej do połowy wodą (np. mineralną). Po upływie 48 godzin będzie można, z dużym prawdopodobieństwem, zaobserwować pierwsze kiełki. To metoda tzw. kiełkowania na mokro. Wykiełkowane nasiono należy przenieść do ziemi.

Drugi sposób, mniej stresujący dla nasion, to bezpośrednie wysiewanie w ziemi, uprzednio zwilżonej – umieszczamy nasiono w dołku, przysypujemy delikatnie ziemią i podlewamy lub spryskujemy wodą. Po mniej więcej 10 dniach można zobaczyć już młode listki.

Kilka innych metod to:

  • kiełkowanie na wacikach/ ręcznikach papierowych,
  • w wełnie mineralnej.

O czym należy pamiętać:

Zbyt wilgotna gleba niekorzystnie wpływa na nasiona i proces kiełkowania.

Zamoczone nasiona to ryzyko rozwoju np. pleśni.

Stanowisko do pracy i sam proces kiełkowania musi odbywać się w czystych warunkach, by nie przenieść na nasiona/ kiełki drobnoustrojów.

Warto zaopatrzyć się w miernik wilgotności gleby (higrometr glebowy) – zapobiegnie przelewaniu podłoża.

Uwaga: Siewki, czyli to co pojawiło się tuż po wykiełkowaniu nasion, są bardzo wrażliwe i delikatne, dlatego łatwo można je uszkodzić, należy się delikatnie z nimi obchodzić w czasie przenoszenia do doniczek.

O czym jeszcze warto pamiętać:

Zapewne wiesz o tym, że rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują wody, światła i składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Dlatego musisz szczególnie na pierwszym etapie rozwoju dbać o swoje sadzonki. Otrzymanie przez roślinę wszystkich potrzebnych jej związków, elementów wpłynie na końcowy efekt procesu uprawy marihuany.

Jakie potrzeby wykazują konopie tuż po wykiełkowaniu? Faza siewki, a potem sadzonki trwa zazwyczaj od kilku do kilku tygodni. Pojawiają się pierwsze listki, rozwija się też intensywnie cały system korzeniowy. To ważny etap, jakikolwiek błąd może skutkować gorszą jakością rośliny lub w ogóle jej obumarciem.

Dlatego też na tym etapie dbaj o odpowiednią wilgotność podłoża, temperaturę, ilość światła – nie może być zbyt intensywne. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze nie jest duże w tym okresie, wzrasta natomiast w fazie wegetatywnej.

Pamiętaj,

Dobrej jakości nasiona dają dobre zbiory. Jedno nasiono może kosztować nawet 30-50 zł, zatem trzeba dołożyć wszelkich starań, by zapewnić każdemu z nich idealne warunki do wykiełkowania. Sprawdź największy katalog i bazę banków nasion, gdzie poznasz nowe odmiany i szczepy.

Więcej informacji z tego zakresu znajdziesz w naszym dziale dotyczącym uprawy marihuany w poszczególnych fazach, zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz potrzebnego sprzętu do uprawy.

Kategorie: Wiadomości